Zamiana mieszkania – rzecz prosta ale …
Zamiana mieszkania – rzecz prosta ale … Wbrew pozorom nie zawsze. Trudno jest bowiem znaleźć osobę, z którą zamienimy się mieszkaniami. Dlatego wiele osób decyduje się na sprzedaż własnego mieszkania i kupuje nowe. Przyczyna jest prosta – mieszkanie, na które się zamieniamy powinno się nam podobać i spełniać nasze kryteria.
Do umowy zamiany dochodzi zazwyczaj między osobami, które pragną z jednej strony obniżyć wydatki związane z utrzymaniem dużego mieszkania (osoby starsze, żyjące często samotnie) a z drugiej strony muszą powiększyć swoją przestrzeń życiową (małżeństwa z dziećmi).
Przy zamianie mieszkań można też sporo zaoszczędzić na kosztach notarialnych. Zamiana może nastąpić z dopłatą lub bez. Może wynikać to z różnicy ich wartości. Warto jednak w umowie notarialnej to uzasadnić. Mieszkanie, które jest większe może być w gorszym stanie od mniejszego i wymagać sporych nakładów na jego remont, lub któreś z mieszkań może być położone w gorszej dzielnicy miasta lub na wsi.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz naszego profilu na Facebooku.
Najprościej zamieniać dwa mieszkania własnościowe. Jest to najmniej problematyczne. Większość osób zainteresowanych przeprowadzką na nowe lokum po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że prościej będzie sprzedać swoje mieszkanie a potem kupić nowe. W przypadku osób, które marzą o większym mieszkaniu pieniądze uzyskane ze sprzedaży są traktowane jako wkład własny przy zakupie nowego mieszkania, przyznany kredyt bankowy na zakup większego mieszkania jest wówczas korzystniej oprocentowany.
O wiele bardziej skomplikowana jest zamiana mieszkań komunalnych lub lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. Ponieważ zamiana takich lokali przez jego najemców wymaga zgody właściciela – w tym przypadku Gminy lub Spółdzielni. Każda z gmin posiada własne rozwiązania tego problemu, dlatego też warto zasięgnąć najpierw informacji na ten temat aby nie okazało się, że w przypadku znalezienia osoby chętnej na zamianę, możemy takiej zgody nie otrzymać. Należy też, uzyskując zgodę Gminy lub Spółdzielni, uzasadnić powód zamiany (powiększenie rodziny, podeszły wiek, itp.).
W przypadku zamiany mieszkań spółdzielczych lokatorskich również wymagana jest zgoda spółdzielni, wówczas członek spółdzielni (lokator takiego mieszkania) zrzeka się prawa do lokalu pod warunkiem uzyskania prawa do drugiego lokalu przysługującego drugiej stronie, która robi dokładnie to samo. Zamiana takiego typu nie wymaga wizyty u notariusza, tak samo jak zamiana mieszkań komunalnych.