Coraz rosnące kredyty

nieruchomosci nad morzem

Coraz rosnące kredyty

Rosnące stopy NBP  oraz inflacja spowodowały, że ostatnio Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzyła warunki przyznawania kredytów. Banki zmuszone są uwzględniać wyższe stopy procentowe, a co za tym idzie ? Zaczęto naliczać przy zdolności kredytowej wyższy niezbędny procent rocznych dochodów kredytobiorcy celem otrzymania kredytu hipotecznego .

Dla przykładu, jeśli na dzień styczeń 2021 roku Kowalski miał dochód 6.000 zł mógł otrzymać kredyt  w wysokości 250.000 zł. Bank uwzględniał, że jest w stanie spłacać ratę 1800  zł/mc .

Na dzień dzisiejszy przy powyższych parametrach kredytobiorca otrzymał by kredyt w wysokości ok 140.000 zł. Przy utrzymaniu tej samej raty. Banki uwzględniają bowiem wyższe obciążenia związane ze spłatą zobowiązań kredytowych i innych zobowiązań finansowych na które bezpośrednio wpływa inflacja oraz wyższe koszty życia. 

W kwietniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,42 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 51,58 tys. rok wcześniej. Jest to spadek o 44,9 proc. W porównaniu do marca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 46,8 proc. Efekt dzisiejszych decyzji będzie widoczny przez wiele kolejnych lat i odbije się na podaży oraz cenach.

Polub tę stronę
Przejdź do paska narzędzi