Powiat Kamieński
Powiat Kamieński – W ciągu minionego roku nastąpił spadek cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak też wtórnym.
– Najwięcej spadły ceny mieszkań dużych, takich o powierzchni ponad 60 metrów. W takich nieruchomościach na rynku zachodniopomorskim można odnotować spadek nawet do 30 procent. W szczególności trudno jest sprzedać nieruchomości w wysokim standardzie, które nie koniecznie taki standard reprezentują a cena wielokrotnie jest zbyt wygórowana w stosunku do jakości. Zdecydowana większość klientów preferuje zakup nieruchomości w standardzie podstawowym. To samo mieszkanie 2 pokojowe (50m2) w kamieniu Pomorskim może kosztować 135.000 zł w standardzie podstawowym i 165.000. Niestety znaczną część klientów nie stać na zakup takiego standardu. Przykładowo Rządowy Program Kredytowy „Rodzina Na Swoim’ obowiązujący do końca tego roku zakłada maksymalną wartość jednego m2 na rynku wtórnym w Powiecie Kamieńskim do kwoty 2.892,40 zł co dyskwalifikuje kredytobiorców przy zakupie nieruchomości w wysokim standardzie. Kryzys na rynku nieruchomości nie omija działek budowlanych. W ciągu minionego roku w niemal wszystkich województwach i dużych miastach straciły one na wartości. Średnio w całym kraju mkw. ziemi potaniał o 4 pkt proc.
Rok 2020 upłynął pod znakiem ograniczonego popytu i spadku cen mieszkań, a nadchodzący rok 2013 nie wróży zmian na lepsze. Koniec roku to przede wszystkim zmiany, które mogą okazać się bardzo istotne dla przyszłych klientów, deweloperów i biur nieruchomości. Taka zmianą będzie przede wszystkim wygaśnięcie kredytu „Rodzina na Swoim”. Według prognoz Federacji „Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości,” przewiduje się, w ciągu 3 najbliższych lat znacznego ograniczenia popytu i liczby zawieranych transakcji.
Kamień Pomorski
Według zapowiedzi rządu w 2013 roku ruszyć ma inny program, „Mieszkanie dla Młodych”. Ze wsparcia udzielanego w jego ramach będą mogły skorzystać osoby do 35 roku życia, które kupią mieszkanie na rynku pierwotnym, na kredyt w wysokości co najmniej 50 proc. kosztów zakupu lokalu. W zależności od kryteriów szczegółowych (wśród których jest min. liczba dzieci) kupujący będą mogli liczyć na jednorazową dopłatę od 10 do 20 proc. ceny mieszkania.
W porównaniu z „Rodziną na Swoim” oznacza to, że zwiększy się zdolność kredytowa osób kupujących nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ dopłata oznaczać będzie, że wysokość pożyczanej kwoty będzie niższa.
Można przypuszczać, że przede wszystkim wzrośnie popyt na kupno nowych mieszkań z rynku pierwotnego, a to z kolei zahamuje spadki cen, jakie obserwujemy od kilku kwartałów, w wyniku silnej nadpodaży na rynku deweloperskim. Zwiększy się więc dysproporcja w cenach lokali nowych i używanych – te drugie utrzymają niższe ceny, gdyż rynek wtórny nie stymulowany dopłatami będzie bardziej zachowawczy.
Poniżej przedstawiam kształtujący się trend cenowy w roku 2012. [1]
Dane cenowe pochodzą z portalu Otodom.pl oraz z zasobu ofert biura.