Budować czy kupić dom?
Budować czy kupić dom? – To dylemat wielu osób, które podjęły decyzję o posiadaniu własnego domu. Pierwszą rzeczą jaką trzeba przeanalizować podejmując tę decyzję i nie myślę tu o zdolności sfinansowania naszego przedsięwzięcia, ale o czasie, który będziemy musieli na to poświęcić. Żmudny proces budowania i przygotowań administracyjnych często na samym początku nas do tego zniechęca, a czasami to obowiązki zawodowe czy rodzinne wykluczają samodzielne budowanie się. Musimy przecież kupić działkę, na której chcemy się wybudować, kupić gotowy projekt lub zaprojektować dom od podstaw we współpracy z biurem architektonicznym, uzyskać niezbędne prawem wymagane dokumenty i zezwolenia, w tym również uzgodnienia i projekty wszystkich przyłączy i instalacji w budynku. Czasem mija nawet rok zanim zaczniemy budowę.
Zastanówmy się więc czy nie skorzystać z wiedzy i umiejętności innych, którzy przeszli ten proces i uwieńczyli go sukcesem. Warto w tym przypadku skorzystać z rad fachowca – budowlańca lub architekta, który przeglądając plany może nam opowiedzieć o wadach lub zaletach kupowanego domu.
Na rynku nieruchomości możemy spotkać się z wieloma ofertami, które pod różnymi względami od razu mogą nam przypaść do gustu. Wiemy już jakie mamy wymagania odnośnie przyszłego domu, a więc czy ma być parterowy czy choćby z użytkowym poddaszem a może piętrowy, ile sypialni musi posiadać wymarzony dom i jaki mniej więcej ma być rozkład pomieszczeń, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta, czy potrzebujemy osobnej jadalni, garderoby, jak duży musi być salon, z kominkiem czy bez, jaki rodzaj ogrzewania zastosujemy w naszym domu, a może zależy nam na podpiwniczeniu. Bardzo często na etapie projektowania, nie widząc projektowanych przestrzeni wydaje się nam wszystko za małe, budujemy więc z rozmachem i powstaje powierzchnia domu nie tylko za duża, mało przytulna wręcz „chłodna” ale przede wszystkim w realizacji za o wiele za droga, co skutkuje pogorszonym standardem jego wykończenia.
W ofertach domów z rynku wtórnego bardzo często można wypatrzeć coś, o czym nie pomyśleliśmy, a co bardzo ułatwiło by nam życie, może być to na przykład garaż w bryle domu lub budynek gospodarczy – dodatkowe pomieszczenia, które w przyszłości nie tylko mogą stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania ale również po zagospodarowaniu miejsce pracy lub dodatkowego zarobkowania, a na etapie projektowania rozwiązania te nie są brane pod uwagę ze względu na wysokie koszty.
Musimy też pamiętać o terenie wokół budynku, który przy budowie własnego domu często latami nie jest do końca zagospodarowany ze względu na koszty z tym związane. W gotowym domu zagospodarowany, duży i pięknie utrzymany ogród jest dla nas często bonusem. Mówi się, że osoby budujące pierwszy dom budują go dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dopiero dla siebie. Więc zastanówmy się, czy mamy czas, zdrowie i środki na sprawdzenie tej teorii na własnej skórze? Z przyjemnością pomożemy w załatwianiu formalności w biurze Piasecka Nieruchomości, zapraszamy również na naszego Facebooka.