Mieszkania dla Młodych

Mieszkania dla Młodych

Mieszkania dla Młodych

Mieszkania dla młodych – W połowie przyszłego roku ruszy nowy program dofinansowań do kredytu hipotecznego. Między obowiązującą jeszcze „Rodziną na swoim” a „Mieszkaniem dla młodych” są jednak pewne różnice, które warto poznać. Pod znakiem zapytania stanęły też wieszczone spadki cen nieruchomości.

By skorzystać z obecnie dostępnych rządowych dopłat jeszcze w 2012 roku, wiele osób negocjuje ceny nieruchomości, by zmieścić się w określonych przez BGK progach cenowych za m2, wyszukuje mieszkania, które spełniają warunki udzielenia dopłat, a nawet na szybko organizuje śluby cywilne. A w połowie przyszłego roku ma wejść nowy system dopłat.

Jakie są różnice pomiędzy „Rodziną na swoim” a „Mieszkaniem dla młodych”?

Są co najmniej trzy różnice. Po pierwsze, w nowym programie dopłaty będzie można otrzymać jedynie do mieszkania z rynku pierwotnego. W obowiązującej jeszcze „Rodzinie na swoim” można było kredytować nieruchomość niezależnie od tego, czy pochodziła ona z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Drugą różnicą jest to, że kredytobiorcy nie otrzymają dopłaty do domu – w programie mogą wziąć udział jedynie kupujący mieszkania.

Odmienne są także zasady udzielania dotacji. W przypadku „Rodziny na swoim” kredytobiorcy otrzymywali do 50 proc. dopłat do odsetek raty zobowiązania. „Mieszkanie dla młodych” zakłada, że rodzina otrzyma 10 procent jednorazowej dopłaty do zobowiązania. Jeśli kredytobiorcy mają potomstwo, otrzymają dodatkowe 5 proc. W przypadku, gdy w ciągu 5 lat od podpisania umowy kredytowej w rodzinie liczącej dwoje dzieci pojawi się następne dziecko, państwo wypłaci kolejne 5 proc. Oznacza to, że łącznie rodzina może liczyć na dopłaty do mieszkania w wysokości 20 proc.

Pozostałe zasady, takie jak maksymalna powierzchnia objętej programem nieruchomości ( do 75m2), wiek kredytobiorców ( do 35 roku życia) czy stan cywilny (osoby samotne i małżeństwa) pozostają bez zmian.

Minister transportu i budownictwa Sławomir Nowak ogłosił, że program ma wejść w życie w połowie 2013 roku, a przy komplikacjach – najpóźniej z początkiem 2014 roku. Ci, którzy poważnie myślą o zakupie mieszkania w przyszłym roku, poczekają zapewne do startu projektu, mając na uwadze, że mogą otrzymać nawet 20 proc. jednorazowej dopłaty. Pomiędzy zakończeniem jednego programu a rozpoczęciem kolejnego możemy więc mieć sześć miesięcy lub nawet rok spowolnienia w handlu nowymi mieszkaniami.

Poniżej przedstawiam kształtujący się trend cenowy w roku 2012. Dane cenowe pochodzą z portalu Otodom.pl oraz z zasobu ofert biura. Więcej na naszej stronie internetowej, zapraszamy również na naszego Facebooka.

Polub tę stronę
Przejdź do paska narzędzi