Jak obniżyć koszty ogrzewania

Biuro nieruchomości

Jak obniżyć koszty ogrzewania

Jak obniżyć koszty ogrzewania

Jak obniżyć koszty ogrzewania – Rosnących cen energii nie możemy powstrzymać, znamy jednak sposoby na skuteczne obniżenie zużycia energii, a więc i kosztów eksploatacji i utrzymania obiektu:

  1. Najprostszym sposobem na ograniczenie start ciepła w mieszkaniu, jest zmiana nawyku wietrzenia. Nie Uchylajmy okien na dwie godziny lecz otwórzmy je szeroko, ale na okres kilku minut wyłączając na ten czas ogrzewanie np. przez zakręcenie kaloryferów. Metoda uderzeniowa pozwoli wymienić powietrze w pomieszczeniu, nie ochładzając go nadmiernie;
  2. Za grzejnikami zamontuj ekrany o dużej emisyjności (może to być nawet folia aluminiowa);
  3. Zdemontuj wszelkie osłony grzejników, które utrudniają oddawanie ciepła. Odsuń meble lub zasłony które blokują przepływu ciepła;
  4. Warto zwrócić szczególną uwagę na nieszczelność okien, zwłaszcza tych, które zostały wyprodukowane co najmniej 20 lat temu. Skuteczna izolacyjność cieplna pozwala uzyskać znaczne oszczędności;

Powyższe informacje są pomocne przy uchronieniu się przed rosnącymi rachunkami za ogrzewanie ale okażą się wystarczające, jeśli wysokie straty energetyczne generowane są przez nieszczelne okna. W przypadku domów jednorodzinnych straty te wynoszą około 25% energii, zaś w blokach sięgają nawet 45%. Dobre okna, to obok ocieplania ścian jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na energooszczędności budynku.

Jak sprawdzić, czy rzeczywiście wybrane okna są dobrej jakości? Na co zwrócić uwagę wybierając okna energooszczędne? Zdaniem Przedsiębiorcy zajmującego się stolarką otworową, powinniśmy sprawdzić ich Współczynnik Uw -jest to parametr mówiący o energooszczędności okna. Wszystkie okna (poza oknami połaciowymi i oknami piwnicznymi) powinny charakteryzować się parametrem Uw o wartości nie wyższej niż 1,7 W/m2K. Pamiętajmy, że im niższy współczynnik Uw – tym okna są bardziej energooszczędne.

Wymiana okien z jednokomorową szybą zespoloną, wyprodukowanych w roku 1980, na okna z szybą dwukomorową pozwala obniżyć koszty utrzymania budynku ogrzewanego olejem opałowym o około 1900 zł rocznie. Z kolei wymiana okien z pojedynczym przeszkleniem z 1970 r. na takie same okna obniża koszty ogrzewania o nawet 3620 zł.

Koszty ogrzewania to największa część wydatków poniesionych na użytkowanie domu, więc należy skoncentrować się na ich ograniczeniu. Za pomocą powyższych wskazówek bardzo prosto możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Artykuł zredagowany przez Firmę Skala PHU Kamień Pomorski
Zapoznaj się z naszą ofertą na stronie Piaseckanieruchomości.pl lub odwiedź naszego Facebooka.
Polub tę stronę
Przejdź do paska narzędzi